dnes je 21.11.2024

Input:

Případová studie společnosti BEFRA ELECTRONIC

9.6.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.10.3 Případová studie společnosti BEFRA ELECTRONIC

Ing. Leo Tvrdoň, Ph.D., ALog., Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog. a kolektiv autorů

Analýza

Analýza materiálového toku s cílem navrhnout optimální variantu skladu polotovarů, rozpracované i hotové výroby. Předmět činnosti společnosti:

  • axialní osazování elektroniky;

  • sortér axialních součástek;

  • SMT osazování;

  • pájení/ruční osazování;

  • montáž modulů a přístrojů;

  • stříhání, děrování, vysekávání;

  • řezání laserem;

  • lisování plechu;

  • ohýbání;

  • svařování;

  • povrchová úprava - eloxování, zinkování (galvanické, žárové), chromatování (modré, žluté, černé), chromování, niklování, práškování, lakování, katoforéza

Sklad elektroniky je umístěn v areálu společnosti a je situován do objektu označeného jako Befra II. Půdorysné rozměry skladu jsou 40 x 11 metrů. Využitelná plocha skladu je 434 m2. Světlá výška skladu je 4 m. Vnější napojení objektu je silniční dopravou po místní komunikaci vjezdem do areálu označeným B 2). Materiál určený ke skladování je přivážen zásadně silničními vozidly různých typů (převážně AVIA) a další. Jde převážně o palety EUR A GITTERBOX.

Průměrná hmotnost palet je 138 kg. Maximální 220 kg. Typy vozidel přepravce MAN 15 paletové; Renault Messenger - 11paletové anebo s vlekem 15- nebo 10paletový.

Vozidlo je vykládáno (nakládáno) v prostoru rampy:

1. pomocí vzv BELET tak, že vzv odebere paletu z ložné plochy silničního vozidla a položí ji na vstupní rampu skladu.

2. Vozidlo je opatřeno sklopným zadním čelem, to je spuštěno na úroveň příjmové rampy a paleta je pomocí ručního paletového vozíku vyložena z vozidla na rampu.

Zde je paleta odebrána ručně vedeným nízkozdvižným paletovým vozíkem a převezena do prostoru skladu. Další možnost je (pokud je přivezený materiál určen ke kvalitativní přejímce), že vzv BELET odveze paletu cca 20 m k vra-tům druhé haly (na místo provádění kvalitativní přejímky).

Současný počet pracovníků ve skladu je 1 + 12. Na ranní směně je přítomen vedoucí skladu a 5 pracovníků.

Na odpolední a noční směně je po 3 pracovnících.

Základní vybavení skladu tvoří policové regály dvou šířkových rozměrů. Pro ruční ukládání materiálu je k dispozici celkem 118 regálových sloupců po 6 patrech. Půdorysný rozměr sloupců je:

A) 0,7 x 1 m ..... 59 ks,

B) 0,5 x 1 m ..... 59 ks.

Celková plocha polic pro ukládání materiálu je cca 432 m2.

Hlavní dodavatelé - MAGURA, BEBRO, NC-LINE, Kablo Elektro Velké Meziříčí.

Vedlejší dodavatelé - pomocný materiál (barel -ředidlo, barvy, odmašťovače), objem cca 2 tuny s obrátkou 2x za rok.

Technologie práce ve skladu

Materiál od dodavatele je dopraven na místo příjmu, kde je identifikován, provedena množstevní kontrola a převezen k místu, kde je manipulační jednotka (MJ) rozbalena a materiál je zaveden do systému - vlastní příjem.

Následuje fyzické uložení materiálu do policových regálů na příslušné adresy.

Vychystávání položek na vozíky. Ve skladu 1 je pro vychystávání materiálu určeného pro výrobu a montáž stále k dispozici cca 15 pracovních vozíků (půdorysný rozměr jednoho třípatrového vozíku je 0,8 x 0,8 m).

Tyto vozíky slouží k přípravě materiálu pro výrobu a v podstatě zabírají plochu 12 m2 skladu. Pracovník, který provádí vychystávání materiálu na vozík, si tento vozík vždy přistaví k příslušné pozici policového regálu a zde provede fyzické vyskladnění příslušné položky do vozíku. Takto postupuje až do splnění výrobního příkazu. Vozík připravený pro předání výrobě je přemístěn do určeného prostoru – spojovací koridor mezi skladem 1 a výrobou. Připravené vozíky si přejímají směnoví mistři a rozdělují je na jednotlivá pracoviště.

Schéma procesu příjmu materiálu

Výdej materiálu ze skladu č. 1 - schéma procesu

Materiálový tok -BEFRA (výroba elektroniky)

Jako vhodná metoda pro zvýšení produktivity skladových procesů se jeví tak zvané dynamické skladování, kdy je materiál dodáván k obsluze, na rozdíl od současného stavu - (obsluha jde za materiálem, který je uložen ve statickém regálu).

Následující tabulka je vyjádřením současných opotřeb pro skladování v policových regálech:

Celou dodávku a řízení skladu realizovala firma KARDEX, která se specializuje na výrobu a prodej automatizovaných skladovacích systémů pro průmyslové a kancelářské využití.

Vzhledem k různorodosti materiálu potřebného pro výrobní potřeby firmy BEFRA bylo nutné udělat důkladnou analýzu jednotlivých komponent, jejich množství, balení, ukládání, vychystávání a upotřebitelnost. Na základě všech zjištěných faktorů bylo vybráno jako nejvhodnější zařízení pro uskladnění systém KARDEX Shuttle XP. Tento systém je samostatné uzavřené skladovací zařízení pracující na principu

Nahrávám...
Nahrávám...